Ana Sayfa Menü Aç/Kapa

7.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 1.Yazılı

7.Sınıf Fen Bilgisi 2.Dönem 1.Yazılı Soruları (Klasik Yazılı)
Yazılı Soruları 3 adet test sorusu (15 puan), boşluk doldurma, eşleştirme, doğru yanlış, çizim ve açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Orta düzey bir yazılıdır. Yazılının 60-65 puanlık kısmı öğrencide yorumlama gücü, 30-35 puanlık kısmı ise ezber bilgi istemektedir. Işığın ortam değiştirirken kırılması konusundan 20 puanlık analitik zeka geliştirmesi istenen tarzda soru sorulmuştur. 1.Döneme ait 10-15 puanlık basit seviye boşluk doldurma soruları sorulmuştur.

Ünite-Konu dağılımı olarak bazı eksiklikleri olmasına rağmen özgünlük bakımından güzel bir yazılı sınav olduğunu düşünüyorum.
Sınavın 40-45 puanlık kısmı internetten ve fen bilgisi dersi kaynak kitaplarından sorular değiştirilerek hazırlanmıştır.
Geri kalan 55-60 puanlık kısım ise  Meb kitapları, Bursluluk Soruları, Meb Örnek Soruları detaylı şekilde incelenerek hazırlanmıştır.

Sayın Meslektaşlarım
Biliyorsunuz ki öğrencilerimiz sınav zamanlarında internette "yazılı soruları" şeklinde aramalar yapıyorlar.
Birçok internet sitesinden yazılı sorularını indirip hazırlanıyorlar. Elbette hazırlık yapmaları, çalışmaları çok takdir edilesi bir olay ancak maalesef bu çaba ezberden öteye gidememektedir.
Dolayısıyla öğrencilerimizin internetteki yazılı sorularının tıpatıp aynısıyla karşılaşmasını engellemek adına, yazılı sorularını kullanırken lütfen içerikte 40-50 puanlık oynamalar yapalım.
Yazılı Soruları gerçekten kaliteli olabilir. Bu gibi durumlarda hiç değilse; "hangisidir?" sorusunu, "hangisi değildir" sorusu şeklinde değiştirelim. Bu bile öğrencimizin ezberlediği soruyu düz bir şekilde cevaplamasının önüne geçecektir.
Yapacağınız değişiklikler, öğrencimizin yorum mekanizmasını törpülememek adına büyük bir adımdır. 
Son olarak sizden ricam yazılı sınavı hakkında eksik, yanlış veya şöyle olsaydı daha kaliteli olabilirdi şeklinde eleştirilerinizi bu sayfa altında yorumlar kısmından bana iletmeniz.
Teşekkür ederim.

Sevgili Öğrenciler lütfen yazılı sorularının cevaplarını öğretmenlerinize veya internetteki ödev sitelerine sormayınız.
Unutmayınız!
En etkili öğrenme kişinin kendi kendine gerçekleştirdiği öğrenmedir.
Yazılı Sorularının cevaplarını Meb Ders Kitaplarından çalışarak rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
Eğer yeterince vakit ayırırsanız çözemeyeceğiniz soru yoktur. Lütfen buna inanınız!

2 yorum:

  1. Elinize emeğinize sağlık, sınav öncesi çok makbule geçti

    YanıtlaSil